Jak Montessori houpačka podporuje rozvoj dětí 

03.02.2023

Montessori houpačka je zajímavým nástrojem používaným v Montessori vzdělávání. Je to jednoduchý dřevěný prvek, který se pohybuje nahoru a dolů a umožňuje dětem experimentovat s vlastní tělesnou váhou a vnímat pohyb.


Montessori houpačka stimuluje motorický vývoj, pomáhá zlepšit rovnováhu, podporuje přirozené posilování, myšlení a fantazii.

Montessori houpačka od Dřevo Muška

Naše Montessori houpačka je vyrobena tak, aby se na ni mohly houpat jak malé, tak i větší děti, zhruba do šesti let věku. Horní madlo zaručuje bezpečné houpání, jelikož tvoří zábranu proti přetočení houpačky. Nemusíte se tak bát, že by se Vaše dítě při hraní zranilo nebo spadlo. Taková bezpečnostní madla má Montessori houpačka čtyři, takže nebezpečí nehrozí z žádné strany. Těchto madel se mohou menší děti držet a nestrkat tak prstíky mezi desky houpačky.

Prkna jsou z kvalitních bukových překližek, která mají nosnost až 90 kg a jsou pevně přišroubovány ke konstrukci, aby Vašim dětem nic nehrozilo.

Výhody Montessori houpačky

Montessori houpačka má velkou výhodu, a tou je fakt, že je možné houpačku používat dlouhá léta.

"Většinu hraček jsme pro naše malé děti pořizovali tak na rok. Jak naše děti vyrůstaly, tak je takové hračky přestávaly brzy zajímat. Staršímu dítěti budou letos čtyři roky a s Montessoriho houpačkou si hraje v podstatě neustále," říká spolumajitelka značky Dřevo Muška Diana Archmanová. 

Diana Archmanová s rodinou
Diana Archmanová s rodinou

Zatímco malé dítě se na houpačce bude především houpat nebo ji bude používat jako "domeček", starší dítě ho může použít jako prolézačku nebo klouzačku. Montessori houpačku lze použit i jako pultík, na který bude dítě odkládat hračky, vařit, nebo jen sedět. I starší děti se mohou houpat, například ve stoje a formou hry posílit důležité svaly kolem páteře. To je hlavní podstata formy vzdělávání dle Dr. Marii Montessori.

Montessori vzdělávání

Montessori vzdělávání je pedagogický přístup založený na práci Dr. Marii Montessori, italské lékařky a pedagožky. Cílem je rozvíjet individuální potenciál každého dítěte prostřednictvím praktických aktivit. Montessori vzdělávání se zaměřuje na samostatnost, svobodu v rámci stanovených hranic a respekt k přírodě a okolnímu světu.

Díky Montessori vzdělávání je u dětí rozvíjena kreativita, pozornost, pomáhá rozvíjet soustředění, sebevědomí a schopnost řešit problémy. To všechno formou hry.

Montessori školy nabízejí prostředí, kde děti mohou samostatně pracovat a objevovat. Rok 1907.
Montessori školy nabízejí prostředí, kde děti mohou samostatně pracovat a objevovat. Rok 1907.

Zdroj foto: heritagehousemontessori-ng.com


Naše dřevěná Montessori houpačka

  • Barevná, hravá a bezpečná Montessori houpačka pro děti již od 1 roku. 
  • Kvalitní zpracování zaručuje bezpečnost.
  • Pastelové barvy padnou do každého interiéru a děti si je zamilují.
  • Všechny prvky jsou ručně opracované a natřené barvou s atestem.
  • Používáme pouze kvalitní nezávadné barvy s atestem pro dětské hračky.

Upozornění: Dítě by mělo být při hraní s houpačkou pod dohledem dospělé osoby. I když je konstruována pro bezpečné hraní, víme dobře, jací děti umějí být "neposedové" :)