Stravování formou BLW

25.11.2021

"Baby Led Weaning"

Metoda stravování formou BLW (dítětem vedené stravování) spočívá v tom, že dítě již od mala jí samo a není nikým krmené. Nejsou zapotřebí tedy přesnídávky, ani krmení lžičkou. Základem této filozofie je i to, že rodič nechá dítě začít jíst až když dítě projeví o jídlo zájem, ne dříve. 

Každé dítě je jiné, ne pro všechny platí, že jsou v 6 měsících připraveny začít jíst i když většina projevuje mezi 6-8 měsícem o jídlo zájem. BLW předpokládá, že pokud dítě dokáže jídlo uchopit a chce ho, je správný čas začít.

Začátek je jako se vším pomalejší. Dítě nejprve ochutnává a experimentuje. Na talíř mu dáváte vícero druhů potravin, aby si mohlo vybrat co mu chutná, co se mu líbí a co bude papat. Skvělé jsou na to talířky s rozděleným místem, jako je např. na obrázku, kachnička. Nemá smysl dítě do ničeho nutit, stejně jako motorický vývoj - sezení, chození, potřebuje svůj čas, tak i stravování.

"BLW podporuje přirozený proces: dítě se učí nejprve jídlo rozkousat a poté spolknout. Naopak při krmení lžičkou se dítě učí proces obráceně - nejprve se učí polykat, potom kousat," upozorňuje na rozdíly propagátorka této metody v Česku Dita Vlčková. Překážkou není ani skutečnost, že dítě ještě nemá zuby, potravu rozmělní dásněmi a díky jezení ručičkami se proces stane i součástí tréninku motorického vývoje.

Tato metoda má nepochybně spoustu zastánců i odpůrců, někteří tvrdí, že je to jen trend, který zase brzy pomine, jiní, že je to revoluční metoda, která se stane naši budoucností. Pokud o této metodě uvažujete, naleznete na internetu mnoho článků zabývající se touto tématikou, plusy i minusy a rady expertů. My jsme Vám pouze chtěli tuto metodu představit a teď už dobrou chuť :).